Kisaohjelma & aikataulut

 

Tankavaara Gold

Alustava ohjelma

Kilpailutoimisto  / Tapahtumakeskus Nugget

avoinna 31.7. – 4.8.2019 klo 9-17 ja maanantaina 5.8.2019 klo 8-10.

2. – 3.8.2019 Kullanhuuhdonnan SM2019-kilpailut

***

Maanantai 5.8.2019

klo 11.00 Kulkueen järjestäytyminen Tankavaaran kokouskeskuksessa

Kisa-alue

klo 12.00 – 14.00  Avajaiskulkue ja kisojen juhlallisuudet
klo 16.00 – 18.00  Perhesarja

Tapahtumateltta

klo 19.00 – 20.00 Kirjailija Anne Rothin Tarunhohtoinen Tankavaara – kirjan julkistamistilaisuus
klo 20.00 – 23.00 Toni Jaatinen Band: Avajaistanssit
klo 23.00 – 24.00 Latimeria

Auraria markkina-aukio avoinna klo 11 – 18

***

Tiistai 6.8.2019 

Kisa-alue 

klo 9.00 – 17.00 Kilpailupäivä

Tapahtumateltta

klo 20.00 – 21.00  Vapaa lava yleisölle
klo 21.00 – 22.00  Latimeria
klo 22.00  alkaen  Malpractice

 Markkina-aukio Auraria avoinna klo 11 – 18

***

Keskiviikko 7.8.2019

Kisa-alue

klo 9.00 – 11.00 Karsintaerät
klo 11.00 – 11.30 Lapinkulta – sarja, mukana Ville Haapasalo, Sampo Kaulanen ja Juhana Helmenkalastaja
klo 11.30 – 12.00 Kultahaaste – kaksintaistelu: Sampo Kaulanen vs. Juhana Helmenkalastaja
klo 13.00 alkaen Aloittelijoiden sarja
klo 13.30 – 17.00 Karsintaerät jatkuvat

Auraria markkina-aukio klo 11 – 18

klo 13.00 – 14.00 Trubaduuri Henna Karppinen
klo 14.00 – 15.00 Ville Haapasalo nuotiolla
klo 15.00 – 16.00 Trubaduuri Henna Karppinen

Tapahtumateltta

klo 19.00 alkaen  Taikuri Timo Kulmakko viihdyttää lähitaikatempuilla
klo 19.00 – 21.45  Vuoden 2020 kisojen esittelyilta
klo 22.00 – 23.00 Trubaduuri Henna Karppinen
klo 23.00 – 24.00 Malpractice

***

Torstai 8.8.2019

Kisa-alue

klo 9.00 – 17.00 Kilpailupäivä

klo 19.00 WGA:n vuosikokous Tankavaaran kokouskeskuksessa,  jonka jälkeen ruokailu tapahtumateltalla

Markkina-aukio Auraria avoinna klo 11 – 18

klo 13.00 alkaen taikuri Timo Kulmakko

Tapahtumateltta

klo 20.00 – 21.00 Vapaa lava yleisölle ja kilpailijoille
klo 21.00 – 22.00 Latimeria
klo 22.00 alkaen  Trio Ämmät

***

Perjantai 9.8.2019

Kisa-alue

klo 9.00 – 17.00  Semifinaalierät viralliset sarjat ja epävirallisten sarjojen finaalit

Markkina-aukio Auraria avoinna klo 11 – 18  

klo 13.00 Taikuri Timo Kulmakko

Tapahtumateltta

klo 18.00 alkaen  Kultaillallinen
klo 19.00 – 20.00 Kultahuutokauppa
klo 20.00- 21.00  Avoin lava yleisölle ja kilpailijoille
klo 21.00 – 22.00 Trio Ämmät
klo 22 Dr. Patala & Organic Healers

***

Lauantai 10.8.2019

Finaalit

klo 09.30 Finaali 2-hengen joukkue (2-Member Team)
klo 10.00 Finaali 3-hengen joukkue (3-Member Team)
klo 10.30 Finaali 5-hengen joukkue (5-Member Team)
klo 11.00 Tauko (aikavaraus mahdolliseen uusintaan)
klo 11.40 Finaali Nuorten sarja (Juniors)
klo 12.00 Finaali Veteraanit sarja (Veterans)
klo 12.20 Finaali Perinnevaskooli (Classic Pan)
klo 12.40 Finaali Naisten sarja (Proficient Women)
klo 13.00 Finaali Miesten sarja (Proficient Men )
klo 13.30 Finaali Maajoukkueet (National Teams )

Loppuseremonia ja päättäjäisjuhlat

Tapahtumateltta päättäjäisten jälkeen:  

Avoin lava yleisölle ja kilpailijoille
Dr. Patala
Trio Ämmät

***

Joka päivä: 

Tapahtumateltan ravintola kisa-alueella tarjoilee aterioita joka päivä kisojen ajan 7:00-22:00. Telttabaari on avoinna iltaohjelmien mukaisesti klo 02:00 asti. Tapahtumateltan ravintola tarjoilee aamupalaa, lounasta ja a la carte listalta.

Kultamuseo auki klo 10 – 20

Lasten ohjelma:

tiistai – perjantai 6. – 9.8. klo 10 – 15 ohjattua ja teemoitettua toimintaa lapsille, tarkemmat tiedot tulossa ohjelmaan.

EnglishFinland